MANTOLAMA NASIL YAPILIR

Mantolama Uygulamaları 7 Aşamada gerçekleştirilir.

1-Mantolama Yapılacak Yüzeyi Hazırlama
 
Yüzeyde toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir ayrıca dökülme ve kabarma olan bölgeler güzelce fiçalanarak temizlenir. Mantolama levhaları nın yapışacağı yüzey düzgün ve temiz olmalıdır.
 


2-Su Basman Profili nin yerleştirilmesi

Su basman profilleri mantolamada kullanılmak istenen levhaların enine (kalınlığına) göre belirlenir ve yerleştirilir.
 
3-Isı Yalıtımı Levhalarinin yapıştırılması

Yapıştırma harcı uygulanmıs levhalar, levhalar arasinda bosluk kalmamasina dikkat ederek duvara yapıştırılır.
 
4-Isı Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işleminden sonra ısı yalıtım levhalarının performansını ve sürekliliğini uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için ısı yalıtım levhaları dübellenir.
 
5-Köşe Profilinin Yerleştirilmesi 

Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir. Dilatasyon, damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.
 
6-Dış cephe sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

ısı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk kat sıvanin üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva uygulamalası yapılır.
 
7-Dış Cephe Boya

Boyama işlemine geçildiğinde direk dış cephe boya uygulayabilir veya sıva üzerindeki hataları örtmek için mineral sıvı uygulanıp üzerine dış cephe boyası uygulayabiliriz. Desenli dış cephe boyaları ile de sıva hatalarını örtmekte kullanılabilir.