BTB ÜZERİNE MANTOLAMA YAPILIRMI

BTB diye tabir edilen cam mozaik dış cephe kaplamalarının üzerine aşağıdaki işlemler yapıldığı takdirde mantolama uygulaması yapılabilir.

1- Yüzey temizliği : BTB li cephe tozdan kirden ve nemden temizlenmelidir.

2- Brüt beton astarı uygulaması : Temizlenen yüzeye brüt beton astarı sürülerek 24 saat süre ile kurumaya bıraklır.

3- Mantolama uygulaması : Temizlenmiş, brütbeton astarı uygulanmış dış cephe, ısı yalıtım levhalarının yapıştırılması, ısı yalıtım levhalarının dübellenmesi, fileli sıva uygulaması, dekoratif sıva uygulanması ve dış cephe boyası gibi  standart mantolama uygulaması yapılarak kaplanır.

Dübelleme aşamasına özellikle dikkat edilmeli ve plakaların duvara sağlam tespit edilebilmesi için standart uygulanan dübel yerine daha uzun dübel kullanılmalıdır.

Mantolama üzerine BTB yapılır mı 

BTB ya da Cam mozik ağır bir malzemedir, dış cephe duvarlarına mantolama yapıldıktan sonra BTB uygulaması, ısı yalıtım levhalarına ekstra ağırlık yükleyeceği ve zamanla levhaların düşme riski olacağı için mantolama üzerine BTB uygulaması tavsiye edilmemektedir. Cam mozaik yerine mantolama ile birlikte uygulanabilen kat silmesi, söve, köşe taşı, fuga vb. dış cephe süslemeleri binanıza hem sade hemde şık bir görünüm kazandıracaktır.